Jaak
Väike ülevaade autodest
Passat B7 2012 2.0 TDI 125kw 4Motion DSG
Minu praegune sõiduk. Soetatud sai 2016. aasta detsembri algul Saksamaalt. Kasutasin selleks Mobile24.ee teenust, mida soovitan ka teistele, kel soov välismaalt auto osta. 😉
Varustusest
Tehasest on masinale külge pandud:
- Bi-xenon esilaternad
- Kurvituled
- Kliimaautomaat
- Vihmasensor
- Navigatsioon (RNS 510)
- Comfortline istmed – ventileerivad mäluga ja massažifunktsiooniga
- Parkimisandurid ees ja taga
- Multifunktsionaalne rool
- Premium käed-vabad bluetooth süsteem
- Elektriliselt klapitavad, mälufunktsiooniga ja porilombi valgusega peeglid
- Coming– ja leaving home valgustuspakett kasutades udutulesid
- Panoraamkatus
- Isetumenevad peeglid (salongi- ja juhipoolne välispeegel)
- Sõidureahoidmisabiline (lane assist)
- Liiklusmärkide lugemine (sign assist)
- Kaugtulede automaatne lülitus (HBA – high beam assist)
- Dünaamilised tuled (DLA)
- Pimenurgaabiline (side assist)
- Helisüsteem Dynaudio
- Otsene rehvirõhu jälgimise süsteem (TPMS)
- 220v väljavõte salongis
- Elektriline kärukonks
- Kessy – võtmeta käivitus ja uste avamine
- Tagurduskaamera (high, keeravate joontega)
Hiljem juurde lisatud varustus
LED jalavalgustid
Antud masinal puudusid tehasest välja sõites jalavalgustid. B7 passati keskelektri plokk toetab LED jalavalgusteid. Seega puudub vajadus lisada takisteid.
Webasto + Telestart + Remuc
Webastot on kahte tüüpi: sõidusoojendi ja seisusoojendi. Antud masinale sai lisatud originaal webasto seisusoojendi. Tulemusena tekkis auto spidoplokki webasto taimeri menüü, kus saab määrata 3 kellaaega, millal webasto käivitub. Lisaks on võimalik seadistada webastot ka tuulutuse resiimi, mis peaks suvel õhutama auto salongi.
Telestart on webasto pult, millega saab distantsilt käivitada webastot. Hea külmal talvel, kui stardiaeg on lahtine ja eelmisel õhtul taimerit ei tea paika sättida.
Lisaks sai lisatud ka Remuc. Remuc on soomlaste loodud mobiilne webasto juhtimise süsteem. Remuci suurimaks plussiks on see, et saab määrata ära ajad, millal tahad webastot käivitada (näiteks E-R hommikuti kell 8.00 ja õhtuti 16.30.). Webasto enda taimeri pead iga kord eelnevalt aktiveerima, et näiteks järgmisel hommikul või õhtul webasto tööle hakkaks. Lisaks võimaldab Remuc kasvõi teisest maailma otsast webasto käivitada. Ühtlasi saad näha auto aku pinget ja temperatuuri.
3D spidoplokk
Originaalis oli masinal tavaline premium(värviline) spidoplokk. Viimastel B7 passatitel (ka CC jne) on premium spidoplokk aga 3D pildiga. Lisaks said paigaldatud ka passat alltracki taustad ja sinised nõelad.
ACC
ACC ehk adaptiivne püsikiiruse hoidja on tavalise püsikiiruse hoidja parem versioon – auto hoiab eessõitva autoga distantsi, vajadusel pidurdab või kiirendab ja võimalusel hoiab määratud kiirust.
Discovery Media
Discovery Mediat originaalis passat B7-le ei tulnud. Parimaks makiks B7-l originaalis on RNS510. Discovery Media töölesaamikseks tuli autol välja vahetada palju mooduleid, kuid tulemus on seda väärt. Seade on oluliselt kiirem kui RNS510, võimaldab AndroidAuto/Mirrorlink/Apple Carplay ühendust ning lisab võimaluse kasutada SignAssisti Ida Euroopa riikides (Eeldusel, et auto küljes on sobilik kaamera). Ainukese miinusena võiks välja tuua, et antud seadmega ei saa DVD pealt videosid enam vaadata. (On olemas küll võimalus läbi MirrorLingi peegeldada telefoni ekraanipilt ja vaadata sealt videosid/youtube, kuid pole kõige kiirem ja parem lahendus.) Aga kõik muud eelised kaaluvad selle väikse miinuse üle.
B8 Lane Assist
B8 Lane assist võrreldes B7 omaga on tunduvalt jõulisem. Auto üritab end kahe joone vahel hoida ja tekitab tunde, nagu auto sõidaks ise. B7 Lane assist hakkas rooli keerama kui auto kaldus joonele piisavalt lähedale. Lisaks B8 kaamera võimaldab ka märgilugemist Ida euroopas, sest nüüd on kaardipõhi kogu euroopa, mitte nagu vanema generatsiooni navigatsioonil, kus on West regioon ja East regioon.
Muud tegemised
Tagaluugi polstri vahetus
Kui auto minu kätte jõudes, avastasin, et autol eelmine omanik tagaluugi polstri ära lõhkunud. Nimelt katki oli polstril see osa, kuhu kinnitus ohukolmnurga hoidja. Polstrit vahetades selgus, et polster oli ise ka üsna räsitud.
Mõningaid pilte
Passat B6 2008 2.0 TDI 125kw Highline
Autost
Minu esimene Passat B6. Sai ta soetatud 2014. aasta jaanuaris ja peres on ta tänaseni. Nagu ikka on autoga rõõmu ja muresid.
Varustusest
Masin jõudis minu kätte sellise varustusega
- Bi-xenon esilaternad
- Kurvituled
- Klimaautomaat
- Vihmasensor
- Navigatsioon
- Hele Alcantra nahksisu
- Parkimisandurid ees ja taga
- Multifunktsionaalne rool
- Autotelefon
- Elektriliselt klapitavad välispeeglid
- Coming- ja leaving home
- Katuseluuk
- Isetumenevad peeglid (Salongi + juhipoolne välispeegel)
Hiljem juurde lisatud varustus
Peegli alused LED porilombi valgustid
Auto tuli originaalis hõõgniit peegli aluste porilombi valgustitega.
Solar esiklaas
Originaalis oli autol küljes tavaline klaas. Solar esiklaas hoiab auto jahedamana + päike ei paista enam nii hästi autosse.
Premium kellaplokk
Originaalis oli autol küljes punase monochrome displeiga kellaplokk (spidokas). Uuemad B6 Passatid tulid juba mustvalge (valge monochrome displei) spidokatega, mis on oluliselt ilusam kui vanemate masinate oma. Minu autole läks külge siniste nõeltega ja värvilise ekraaniga 3C8 920 880 G premium spidokas.
Tegu sellise isendiga, mis säilitab “Light and Vision” menüü. Lisaks on värviline. Tegu on haruldase ja kalli kellaplokiga.
On olemas muidugi võimalus lisada 3AA koodi algusega spidokas, kuid kui soov näha autost tulenevaid veateateid tekstina + “Light and Vision” menüüd, siis vajalik paigaldada ka BCM.
Kuna autol oli küljes punane monochrome kellaplokk, siis eeldas see ka teist pistikut. Võimalus on käsitsi pistik ümber teha – või siis kasutada üleminekut.
Uuema tüübi kellaplokid on ka teise kujuga, mis tähendab muudatust ka interjööri liistus. Valikus on kas Passat B7 või B6 Facelift (FL) liistud. Mina valisin puidust B6 FL liistud.
Kuna tegu kasutatud spidoplokiga, siis pidi leidma ka koha, kus läbisõit õigeks pannakse.
Uuema tüübi BT moodul
Spidoka vahetusest tingitult kadus spido menüüst BT menüü (vana ei toeta sobilikku protokolli). Sellest tingitult sai autole külge uus BT plokk koodiga 3C8035730D.
Uus CAN gateway
Kuna autole oli külge poogitud nii mõnigi uuem moodul, siis auto küljes olnud 3C0 907 530E CAN gateway jäi vanaks. Näiteks ei toetanud see UDS protokolli täielikult. Sai tellitud 3C0 907 530 Q CAN gateway. Vahetus esimese korra kohta oli minu silmis üsna keeruline, sest asukoht ebameeldiv. Ilmselt kui paar korda vahetada, siis poleks enam probleemi.
Täielik “skyline” efekt
Passat B6-ed veeresid tehasest välja selliselt, et tagumised välimised tuled põlevad täielikult gabariidina. Arvutiga on võimalik seda modifitseerida, nii, et põlevad ainult ringid.
Luugi sees on olemas tuled, kuid seal puuduvad ledid. Netis leidub valmis lahendusi, nii tulede kui ka ainult rõngaste näol. Karl aga võttis asja kätte ja tegi tuled ise valmis. Kui tuled käes, tuli vedada välimiste tulede juurest luugi sisse gabariidi ja suunatule signaal. Tulemuseks põlevad gabariidiga ka luugituled.
Tagurduskaamera
Autole sai lisatud ka originaal tagurduskaamera. Tegu sellise kaameraga, millel rooli keerates jooned ei pööra. Valitud sai selline kaamera hinnavahe pärast (ca 200 € vs ca 400 €). Sellejaoks tuli ära vahetada tagaluugi avamise nupp ja vedada juhe makini.
OPS
Originaalis oli autol parkimisandurid, mis piiksusid kui mingi objekt liiga lähedale jõuab. Et saada OPS (optical parking system – kuvab infot uuema tüübi makkidele autost ja parkimisanduritest) tuli välja vahetada pagasiruumis asuv parkimismoodul. Lisaks vedada ka CAN liini üks juhe.
Webasto Thermo Top V Evo ja pult
Webasto lisamiseks on tööd omajagu. Kõigepealt vajalik leida komplektne Webasto mis sisaldab juhtmeid, voolikuid, kinnitusi, pumpa. Webasto peab olema ka sobilik autoga – st vanemad Webastod ei toeta uuemat spidokat. Ülemineku mudelil saab seda kodeerida. Kellaploki toetus on vajalik taimeri määramiseks, puldist manuaalne käivitamine töötab ka ilma taimerita. Salongi soojendamise jaoks on vaja ka vastavat climatronicu paneeli.
Webasto Telestardil on loomulikult piiratud võimalused, kuid ideaalsetes tingimustes peaks puldi leviala olema ca 1km.
Auto hold ja auto autohold
Auto holdi sai sellele masinale üsna lihtsalt. Piisas ühest nupust ja mõne juhtme vedamisest. Automaatse autoholdi jaoks tuli aga välja vahetada käsipiduri aju, mis asub käetoe all. Külge läks moodul varuosakoodiga 3C8 907 801 E. Aju vahetusega tuli menüüsse ilusti valik, kuid seda aktiveerida ei saanud.
ABS aju SW oli liiga vana. Pärast ABS aju tarkvaravärskendust toimis ka automaatne auto-hold. Ehk siis nüüd ei pea enam iga sõidu alguses autoholdi nupust sisse vajutama, vaid saab menüüst valida, kas autohold on alati sees või väljas. Muidugi saab seda nupust sõidu ajal sisse ja välja lülitada.
LED valgustid uste sisse
Vastavalt varustustasemele on ustes kas helkurid või halogeen-valgustid. Minul piisas olemasolevate valgustite välja võtmisest ja uute LED valgustite paigaldamisest.
LED jalavalgustid
Originaalis olid autol küljes esimesed halogeen jalavalgustid. Olemasolevad pidi vahetama välja LED omade vastu ja tagumiste jaoks pidi vedama ka juhtmed. Lisaks kuna CECM ei toeta LED jalavalgustit, tuli lisada ka takisti.
LED originaal numbrituled
Kuna valge valgus on palju ilusam kui hõõgpirni kollakas valgus, siis sai autole külge pandud ka 3AF 943 021 A originaal LED numbrituled. Numbritulede tööle saamiseks pidi välja vahetama ka luugi sees olevad pistikud.
B7 climatronic

Webasto climatronic webasto juhtimisega
Kui autol on küljes uuema tüübi kellaplokk, värvilise ekraaniga RNS510 makk, siis originaal climatronic riivab oma sinise valgusega silma. Seega sai külge pandud ka webasto toega 3AA 907 044 AJ B7 climatronic.
Climatronic sobib ise 1:1le vanasse pessa. Raamiga on natuke teine teema. Kui lisada selline climatronic raam, mis B7 Passatitel, siis vaja käetoe konsooli natuke modifitseerida, et airbagi tuli mahuks ära (B7 passatitel airbagi tuli climatronicu juures, B6l originaalis maki raami küljes). Saab ka selliseid B7 climatronicu raame, millel puudub airbagi tule pesa. Mina valisin aga tavalise B7 oma, sest mul oli olemas “clean look” maki raam, millel puudub nii ohutule koht (nagu B7 Passatil), kui ka airbagi koht.

RNS315, “Clean look” maki raam, B7 climatronic ja climatronic-u raam koos airbagi tulega
Uus keskelekter ehk CECM
Külge läks 3C8 937 049 E koodiga CECM. See võimaldas sõidu ajal jalavalgustid tööle jätta + tuledelüliti 0 asendis saab kõik tuled kustu panna (vana CECMiga tekkis see probleem sellepärast, et soov oli kasutada udukaid päevatulena).
Muud tegemised autoga
Sisselase

Uus sisselaske kollektor
Aegamööda on autol ära vahetatud erinevate probleemide pärast peaaegu terve sisselase. Alustatud sai EGR-ist, hiljem sisselaske kollektor ja lõpetuseks segusiiber.
EGR sai vahetatud sellepärast, et poolsooja mootoriga esimese käiguga vaikselt kiirendades auto jõnksutas kahtlaselt. EGR juhe tagant, siis käitus auto normaalselt. Saigi kahtlustatud seda viga, kuid kahjuks sellega probleem ei lahenenud. Lõpuks aitas EGRi tuleva heitgaaside toru plekist tihendi vahetus (uuel tihendil auk palju väiksem ja ringlusesse tulevate heitgaaside kogus väiksem).
Sisselaske kollektori vahetuse põhjuseks liblikklappide kulumine. Antud masin on 16-klapiline ja omab sisselaskekollektorit, millel on liblikklapid. Liblikklappide võll asub plastikut puksidel, mis ajapikku ära kuluvad. Halvemal juhul kui asi väga katki läheb, võib mõni detail mootorisse sattuda, tehes sellega mootorile palju kahju. Uus sisselaske kollektor on muidugi päris kulukas. Vahetuse hetkel maksis koos tihendiga umbkaudu 500€ uuest peast. Kasutatud varuosa raske leida või on see ka juba halvas seisukorras.
Segusiibri vahetuse põhjuseks iseloomulik veakood, eelsüüte küünla vilkumine ja mootori imelik käitumine. Algul sai soetatud kasutatud segusiiber, kuid see kestis kuu aega ja anomaaliad algasid uuesti. Sai soetatud uus segusiiber ja mured kadusid (ka hoorattale omane kolisev seismajäämine… algul oligi juba kartus, et hooratas jälle…)
Sidurikomplekt

Uus hooratas, sidurikorv, siduriketas ja survelaager
Nagu ikka uuematel masinatel, siis ka sellel on kahemassiline hooratas, mis ajapikku ära väsib. Hakkas ta tegema iseloomulikku heli väljasuretamise kui sidurit alla ei vajuta, lisaks külma mootoriga tühikäigul käies kerge kolin. Koos hooratta vahetusega ette võetud ka sidurikomplekti vahetus.
Starter

Uus BOCH starter
Juba ostu hetkel tegi starter paar korda sellist viga, et süüdet andes teeb ainult klõpsu aga mootorit ringi ei vea. Algul sai vahetatud tõmberelee ja tundus, nagu probleem lahenes. Kuid kahjuks tuli see probleem üsna ebasobival ajal tagasi. Sel hetkel oli auto Soomes. Sai eestist uus starter (uus BOSCH) ja saadetud see Magnusega Soome, kes selle seal ka ära vahetas.
Algul oli plaan küljes olevat Valeo starterit taastada, kuid taastamiseks vajalike juppide leidmine polnud kõige lihtsam. Taastamise idee tekkis sellest, et starter vedas vaevaliselt mootorit ringi. Kuna juppe eriti lihtsalt ei leidnud, saigi tellitud kohe uus starter.
Õlipumba kuuskant võll

Kulunud kuuskantvõll
Antud mootori üheks tüüpveaks võib nimetada õlipumba kuuskant võlli, mis mingi aja jooksul ära kulub ja pahandust võib tekitada kui õlipumpa enam ringi ei aja. Autot ostes olin sellest veast teadlik ja vahetasin esimesel võimalusel selle võlli ära.
Keregarantii
Nagu vana auto puhul ikka, leidub ka sellel autol roostet. Õnneks sain esindusega kokkuleppele, et saan garantii korras auto värvimisse saata. Ise pidin maksma 25% töörahast. Garantii alla sain kapoti, mille siseäär oli tugevalt roostes ja lisaks ka katuse, mis reelingute alt mullitas. Tegu siis antud kerega Passati tüüpvigadega. Kapott vahetati välja ja katus värviti üle.
Passat B4 1996 1.9 TDI 81kw
Praegune liiklusvahend. Olude sunnil pidin oma V-line B6 Passati ära müüma. Kuna keegi ei kasutanud seda autot ja kasutust ei näinud, otsustasin sellega sõitma hakata. Auto ise ökonoomne, kuid pärast paari aastat B6 Passatite roolis, jätab masina mugavus soovida. Varustust ka üsna minimaalselt, kuid üht teist kannatab juurde lisada ja üht teist juba tehtud.
Passat B6 2007 2.0 TDI 125kw V-line
Autost
Kui auto enda kätte sain, oli seda eelnevalt juba korralikult “tuunitud”. Algselt oli tegu üsna tavalise Passat B6’ga. Hiljem sellele lisatud sinna V-line originaal bodykit, ACC, lane kaamera, OPS ja palju muud. Mõned asjad lisasin sinna ka ise, kuid kuna auto oli ostmise hetkel juba väga hea varustusega, siis seda eriti ei tuuninudki.
Varustusest natuke täpsemalt
- RNS-510 F (Kui masina sain, oli RNS315)
- Häälvalimine ja juhtimine
- Parkimisandurid
- OPS
- Tagurduskaamera
- TPMS
- Dynaudio
- 2 x elektriliselt juhitavad istmed, juhi oma mäluga ja massaaži-funktsiooniga
- Isetumenev salongipeegel
- Elektriline tagaluuk
- Smart cargo
- Iseparkimine (külgboks)
- Webasto
- Remuc Webasto juhtimine (saab juhtida Webastot mobiiltelefonist ja ka arvutist)
- B7 Climatronic
- B7 puitliistud koos kellaga
- B7 salongi vendid koos valgustusega
- B7 rool koos labadega käiguvahetusega
- B7 keskkonsool ja nupud
- B7 käigukang
- 220V väljavõte
- LED jalavalgustid ees ja taga
- LED nr tuled
- Custom porilombivalgustid LED
- R-Line pedaalikatted
- Valgustatud tagumine laetule lüliti
- ACC
- Liiklusmärgi tundmine (Eestis kahjuks ei toiminud, samas Soomes sõites oli väga mõnus)
- Madaldus -40mm
- V-line bodykit
- Skyline tagatuled ja super led tagurdustuledega (198 Valget LEDi)
- Tumedad tagatuled, suunatuled, peeglisuunad
- Äärmised tagatuled ehitatud ümber, suunatuli keskel, pidur välimise rõngana
- Škoda Fabia RS LED päevasõidutuled
- Lane assist – Täitsa toimis, aga kahjuks reaalselt kogu aeg kasutada ei saanud, kuna masinal küljes oli Gen.1 ACC radar ja B7 Lane kaamera. Kui ACC kaamera küljest ära võtta, siis sai ka “Lane Assist”-i kasutada
Mis masinaga tehtud sai
Paagipump
Selle masinaga õnnestus üks kord ka teele jääda tänu paagipumba rikkele. Paagipumba vahetus toimis kohas, kus kütusest puudus ei tohiks tulla – tanklas. 😀
Tagatuli

Ümbertehtud ja smoke tagatuled
Mingi hetk otsustas ka parempoolne tagatuli koostöö lõpetada. Töötas “n.ö.” vahelduva eduga. Lõpuks sai tellitud uus tagatuli. Kahjuks vahetus polnud sellel konkreetsel masinal nii lihtne kui teistel analoogidel. Nimelt kuna küljes olid “custom” tagatuled, siis tuli see uus tuli “katki visata põrandale” ja sealt võtta ainult tule ledid ja paigaldada.
DSG sidurid
DSG sidurite vahetus + DSG õlivahetus + uus hooratas – Nagu ikka, kõik mis liigub, kulub. Autol päris suur läbisõit ja DSG hakkas endast märku andma. Kui masinaga sõita ja hoog maha võtta, aga mitte päris seisma ja uuesti vaikselt liikuma hakata, siis vahepeal käis päris kõva pauk läbi. Nagu masin oleks liiga äkki siduri lahti lasknud.
Kuna mehhatroonikat oli juba remonditud, siis saigi broneeritud aeg, et sidurid ära vahetada. Päris ideaalne ei saanud, kuid oluliselt parem.
Puldist klapitavad küljepeeglid
Saab põhimõtteliselt teostada iga B6-ga kui vahetada ära uksemoodulid. Eelmine omanik oli selle juba ära teinud. Piisas ainult kodeerimisest.
Subwoofri paigaldus
Kuna originaalis puudub VW originaal makil RCA-väljund, siis pidi kasutama High-Low konverterit. Signaal sai võetud Dynaudio võimendi juurest juhi istme all, sealt RCA kaabel pagasiruumi, toide tuli otse kapoti alt.
Juttu Sign Assist-st
Nagu juba mainitud, siis Eestis B7 Lane kaamera ei tööta 100%. Märgituvastuse jaoks on vaja kahte komponenti – Lane Assist kaamerat ja navisüsteemi, mis toetab Sign Assisti. Uuemad autod nagu Golf 7 ja Passat B8 ja viimased CC-d omavad juba uuemat navisüsteemi ja kaamerat, mis tähendab ka märgituvastuse töötamist. Autol küljes olnud B7 Lane Kaamera ja RNS510 seda ei võimaldanud.
Ida-Euroopa kaardiga teatas märgilugemise süsteem: “Sign Assist currently not available”, samas kui Lääne-Euroopa kaardiga märgilugemine töötas:
Ida-Euroopa kaardiga Lääne-Euroopa riikides “Sign Assist” samas toimib.
Kokkuvõte
Võib öelda, et hetkeseisuga tegu minu kõige mugavama ja varustusterohkema autoga, mis olnud.
Bora 2003 1.9 TDI 96kw
Auto, mis oli mul hetke listis kõige pikemalt. Sõitsin temaga ca 4 aastat ja üle 100 000 km. Liikus hästi edasi, oli ökonoomne ja üllatavalt mugav. Ainsa miinusena tooks välja et pisike oli…
Esimesed aastad sai autot lihtsalt hooldatud ja temaga sõidetud. Viimasel aastal sai natuke ka täiendatud – külge läks värviline 2din makk, subwoofer, püsikiiruse hoidja ja ka toonklaas.
Hetkeseisuga võib öelda, et kõige vastupidavam ja probleemivabam masin, mis mul olnud on.
Golf 3 1992 1.9 GTD 55kw
Esimene “äge” auto, mis mul oli. Eks selle masinaga oli ka probleeme, kuid mõnus oli ta sellegipoolest. Seda sai juba natuke tuunitud, küll mitte elektroonika poolelt, kuid välimuse. 16″ valuveljed, sile tagaluuk, toonklaas. Välja nägi tol ajal päris äge 🙂
Golf 2 1986 1.3 40kw
Tegu siis minu esimese autoga. Tol ajal veel tuunimisest midagi ei teadnud, põhiline oli sõitmine. Minu esimene ja viimane bensiini mootoriga masin, millel oli 4ust, valget värvi ja ega seal rohkem eriti varustust polnudki.